Glazbena škola u Varaždinu prepoznata je kao centar za školovanje talentiranih mladih umjetnika, škola u kojoj školovanje nastavljaju učenici iz cijele Hrvatske i inozemstva. Kroz godine svog rada narasla je u respektabilnu obrazovnu instituciju, čiji učenici osvajaju brojne nagrade i zapažene nastupe, a domaćin je i velikim međunarodnim natjecanjima. Od svog osnutka 1828. godine pa do danas, Škola bilježi strelovit razvoj te se kontinuirano razvija na svim područjima. Danas Glazbena škola u Varaždinu broji više od 850 učenika u predškolskim programima, osnovnoj i srednjoj glazbenoj školi, a organizira oko 200 događanja godišnje. Glazbena škola u Varaždinu je 2022. godine postala članicom udruge Young Music Talents Europe, nakon uspješno održanog Erasmus+ projekta Glazbene škole u Varaždinu i Škole za mlade talente (School for Young Talent) u Den Haagu, gdje je sjedište Udruge. Sama Škola u Haagu sastavni je dio Kraljevskog konzervatorija. U vrijeme održavanja 54. Varaždinskih baroknih večeri 2024. u Glazbenoj školi u Varaždinu će se održati godišnja konferencija udruge YMTE što za varaždinsku Glazbenu školu predstavlja veliku čast, a za našu školu od iznimne je važnosti što će upravo ova konferencija u Varaždinu ugostiti čelne ljude iz AEC-a i EMU-a, najvažnijih udruženja ustanova unutar glazbeno-odgojnog sustava u Europi.“
AEC, Association Européenne des Conservatoires, Académies de Musique et Musikhochschulen europska je kulturna i obrazovna mreža s oko 300 institucija članica za profesionalno glazbeno usavršavanje u 57 zemalja. AEC razumije i podržava glazbeno i umjetničko obrazovanje, zajedno s kulturnim djelovanjem koji doprinose kvaliteti ljudskog života i uključivim društvima utemeljenim na demokratskim vrijednostima. EMU, Europska unija glazbenih škola (EMU) europska je krovna organizacija nacionalnih udruga glazbenih škola u Europi. EMU je nevladina i neprofitna organizacija. EMU predstavlja platformu koju čine udruge članice iz različitih zemalja, a okuplja 26 nacionalnih udruga i predstavlja 6 000 glazbenih i umjetničkih škola, 150 000 stručnjaka i 4 milijuna studenata.
Na konferenciji koja će se u Glazbenoj školi održati od 23. do 25. rujna sudjelovati će 40-tak sudionika, ravnatelji i projektni manageri glazbenih škola i konzervatorija, nekih od najeminentnijih u Europi – Royal Irish Academy of Music – Junior RIAM, School for Young Talent, Barratt Due Institute of Music, IEA Oriol Martorell, Barcelona, EBELU, Eberhard-Ludwigs-Gymnasium, Stuttgart, Musikgymansium C.P.E. Bach, Conservatorio Profesional de Música Costa del Sol, Conservatorio della Svizzera Italiana in Lugano, East Helsinki Music Institute, Heino Eller Music School, Johan-Joseph-Fux-Konservatorium Graz, Escola Profissional de Artes da Covilhã, Winterthur Conservatory, Detmold Young Students Institute, Sächsisches Landesgymnasium für Musik, Conservatory for Music and Ballet Maribor, DUMBUC, Ilija Nikolovski Luj iz Makedonije, Glazbena škola Josip Hatze iz Splita.
Privacy Overview
This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.